پنج شنبه, 18 شهریور 1400 12:33

بررسی سند چشم انداز راهبردی نساجی

شتمین جلسه کمیسیون صنعت ، معدن ، بهبود فضای کسب و کار و بانکها با موضوع بررسی سند راهبردی صنعت نساجی و پوشاک برگزار گردید.  سید رضا لاجوردی ریاست کمیسیون  با بر شمردن برخی مشکلات پیش روی صنعتگران این حوزه ، خواستار توجه ویژه وزارت صمت نسبت به این حوزه شد. وی با اشاره به دموراژ قطعات و دستگاه‌های بافنده گی در گمرک اظهار کرد: با گذشت زمان طولانی در چرخه ترخیص کالا شرکت‌ها با مشکلات عدیده ای روبرو هستند.
رئیس کمیسیون صنعت همچنین خواستار افزایش سقف تسهیلات بانکی شد و  افزود: تیپ ماشین آلات crx با مشکل به روز شدن مواجه هستند و چون قیمت این دستگاه‌ها بالاست، لذا حمایت جدی در این زمینه لازم است.
وی با تاکید بر از دست دادن بازار صادراتی در خاور میانه گفت: رفع تعهد ارزی، مالیات صادرات و ارزش افزوده از جمله موانعی است که توان صادراتی را کاهش داده است.
سعید حقیقی مشاور ارشد بازرگانی اتاق بازرگانی ، با تاکید به حمایت از صنایع مادر افزود: امروز توانایی خرید یک ماشین و توسعه تجهیزات در صنایع در حد پایین است .
وی افزود : چاره این مشکل پرداخت سوبسیت جهت نوسازی و یا افزایش مدت زمان باز پرداخت وام‌های شرکت‌های تولیدی است.
وی یکی دیگر از راههای حمایت از این صنعت را تسهیل راههای تامین مواد اولیه و یا تقویت شرکت‌های تولیدکننده مواد اولیه دانست.
سید علی دیانت یکی معضلات صادرات و واردات را، نبود مسیر نقل و انتقال مالی با کشورها دانست: عدم وجود ال سی و راههای مالی معتبر واردات و صادرات را پر ریسک کرده است
نایب ریس اتاق کاشان از نقش مشورتی اتاقها سخن گفت و افزود: اتاقهای بازرگانی نقش مشورتی و تخصصی داشته ولی قدرت اجرایی ندارند و تنها راه حل ، سپردن سند چشم انداز صنعت بصورت علمی و آماری به دستگاه‌های اجرایی است .
خواندن 114 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 18 شهریور 1400 13:00